Skoči na glavno vsebino

Ta teden je na naši šoli potekal v znamenju likovne umetnosti. Posvečen je bil Meliti Vovk (1928-2020), eni izmed najbolj prepoznavnih slovenskih ilustratork, slikark in scenografinj. Njene risbe in ilustracije najdemo v več kot osemdesetih knjigah, za svoje delo pa je prejela številne nagrade, leta 2010 tudi nagrado Hinka Smrekarja za življenjsko delo. Pripravili smo razstavo njenih ilustracij, ki se nahaja v vitrini pred šolsko knjižnico in v knjižnici, kjer so na ogled tudi njene slike in monografija. Obiskala nas je namreč njena hči, prav tako akademska slikarka, Ejti Štih, ki nam je omenjene slike podarila. V ta namen smo pripravili prireditev z recitacijami, glasbo in petjem (sodelovali so Zala, Ela, Jakob in Malaika; posnetek na povezavi). Gospa Ejti Štih je povedala nekaj besed o življenju in delu svoje mame ter predstavila njene slike. Prireditve se je med drugimi udeležil tudi akademski slikar in dolgoletni profesor likovne vzgoje na naši šoli gospod Janez Ravnik. Z nami je delil svoje izkušnje in nam pripovedoval o zanimivem nastanku skulptur, ki stojijo pred šolo. Prireditev smo zaključili s prijetnim pogovorom o likovni umetnosti in vzgoji nekoč ter danes.

Melita, starogrška čebela (Boris A. Novak)

Melita Vovk je bila pravzaprav čebelarka.
Ves cvetni prah podob je shranjala v panj
spomina. Tolike obraze in oči je vanj
rešila. Zanjo je portret bil krona stvarstva,

po veri je pripadala religiji slikarstva.
Vsekdàr doma v barvah rojstnega jezera,
je potovala po muzejih širnega sveta,
učenka mojstrov likovnega čebelarstva …

Na vsakomajskih blejskih konferencah PEN-a
je venomer prežala na obraz pisatelja –
da bi ujela izraz, preden skopni kot pena …

Potomka razlaščenega rodu je vedela,
da je edini kapital umetnost. In hči Ejti.
In da je smeh svoboda in modrost. In z leti

je bila vse modrejša in svobodnejša, vse bolj
podobna sami sebi. Čebelarka čarnih olj,

risb, grafik, videnj … Tisoč in en portret,
in vsak portret neponovljiv, enkraten svet! …

Obraz človeške duše je do skrivnih gub poznala.

Nekoč mi je smejé pomagala. Čebelarka, hvala!

(Skupno 69 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost