branje

 

Animiran film Bralnega društva Slovenije: 

 Priporočilni seznam knjig za Cicibanovo bralno značko

3. razred

Proza

SLIKANICE:

  • Kovič Kajetan: MAČEK MURI
  • Arcadio Lobato: JUŠ IN GOSPOD MIŠON
  • Rodero Paz: PRIJATELJA
  • Mateja Črv Sužnik: Hitri polžek Peter
  • Tone Pavček: JURI MURI V AFRIKI
  • Vandot Josip: KEKEC IN … (več naslovov)
  • Mate Miha: PAPAGAJ BINE
  • Cankar Ivan: PEHAR SUHIH HRUŠK
  • Kette Dragotin: ŠIVILJA IN ŠKARJICE
  • Josip Ribičič: MIŠKOLIN
  • Primož Suhodolčan: PETER NOS (1 knjiga iz zbirke)
  • Saša Vegri: JURE KVAK – KVAK
  • Leopold Suhadolčan: PIKO DINOZAVER
  • Svetlana Makarovič: vse slikanice
  • Hans Christian Andersen: vse slikanice

KNJIGE IZ ZBIRK:

  • SLOVENSKE LJUDSKE PRAVLJICE
  • ZUK, neverjetni izumitelj (Velika packarija / Čudežni gumb /Hrupožer)
  • ZBIRKA ANICA
  • TROLARIJE
  • OLIVER LUNCA
  • UMAZANI BERTI
  • KORINA KORENČEK
  • BEREM SAM
  • MINI
  • WINNIE
  • POZOR, PRAVLJICE!
  • MALA ČAROVNICA LILI
  • KNJIGE O ŽABCU
  • LEVČKI
  • PIRATI
  • ČUDEŽNA BOLHA MEGI
  • BRINA BRIHTA
  • ČAROBNI ŽIVALSKI PRIJATELJI / ČAROBNI MUC

Poezija

  • Oton Župančič: CICIBAN
  • Oton Župančič: MEHURČKI
  • Anja Štefan: IŠČEMO HIŠICO
  • Peter Svetina: MIMOSVET
  • Peter Svetina: PESMI IZ PRALNEGA STROJA
  • Niko Grafenauer: PEDENJPED
  • Kajetan Kovič: ZLATA LADJA

4. razred

Seznam A - obvezno branje

  • Primož SUHODOLČAN: Živalske novice,
  • PESNIŠKA ZBIRKA: Andrej ROZMAN ROZA: Mali rimski cirkus /Črvive pesmi

Seznam B

  • Roald DAHL: Čarobni prst / Žirafa in Peli in jaz/  KavleŽ ifLa / Čudoviti lisjak
  • Rebecca Lisle: Veliki kačji pobeg
  • Piret RAUD: Prismuknjene zgodbe
  • Kate SAUNDERS: Čarovniški urok
  • Stefan BOONEN: Pozor, huda babica!
  • Jessica SCOTT KERRIN: Martin Bridge
  • Sara PENNYPACKER: Klementina/Klementina ima talent
  • Slavko PREGL: Slaščičarna pri veseli Eli/Dva majhna velika ribiča/Ujeti ribič
  • Dietlof REICHE: Dogodivščine hrčka Frančka Hrček Franček na begu
  • Christine NÖSTLINGER: Ognjeno rdeča Friderika/Franceve zgodbe (zbirka, 1 knjiga)
  • Otfried PREUSSLER: Razbojnik Rogovilež
  • Ivan SIVEC: Pika in hišni robot XY-13
  • Mojca RUDOLF: Kje je Jure?
  • Eva Š MAURER.: Nepridipravljice
  • Francesca SIMON: Pomagam Herkulu
  • Janja VIDMAR: Čudni vitez/Matica je strah
  • Dim ZUPAN: Hektor in …(1 knjiga iz zbirke Hektor)/Tinček in tri zlate ribice/Trije dnevi Drekca Pekca
  • PRIPOJEDKE: pravljična kuharska knjiga za mlade bralce, jedce in kuhalce
  • Hakon OVREAS: Super Rjavko
  • Uroš HROVAT: 1 knjiga iz zbirke Grad Prepih (Grozna žeja/Huda tabletka/Smetarski gusar/ …)
  • SLOVENSKA ljudska pravljica (prebereš 3 pravljice)
  • Svetlana MAKAROVIČ: Kosovirja na leteči žlici
  • Peter SVETINA: Kako zorijo ježevci
  • Berta GOLOB: Skrinja iz babičine bale
  • Nataša Konc-Lorenzutti: Kakšno drevo zraste iz mačka
  • Polonca KOVAČ: Težave in sporočila psička Pafija
  • Majda KOREN: Mihec, Eva in Kozel
  • Tomo KOČAR: Lumpi iz 4. A, Lumpi …
  • Andrej ROZMAN ROZA: Gospod Filodendron ….
  • Petra LIKAR: Agencija brez panike (1 knjiga iz zbirke)
  • TOVE JANSSON: Zima v Mumindolu
  • Jan DEAN: Sluzetka v varstvu
  • Tatjana KOKALJ: Branimir Strašni
  • Sebastijan Pregelj: Deček Brin na domačem kolišču (ali katerakoli druga knjiga iz zbirke)
  • Hanna KRAAN: Čavknjena čarovnica (zbirka, 1 knjiga)
  • Martin WIDMARK: Nogometna skrivnost/Cirkuška skrivnost/Skrivnostni dogodki v hotelu (zbirka Detektivska agencija Lovro in Maja)
  • Francesca SIMON: Grozni Gašper (zbirka, 1 knjiga)
  • Geronimo STILTON: Zabavne zgodbe (zbirka, 1 knjiga)
  • Dav PILKEY: Kapitan Gatnik (zbirka, 1 knjiga)
  • Jurgen BANSCHERUS : Detektiv Kvjatkovski (zbirka, 1 knjiga)
  • Gerit KOPIETZ: Karla Umek & Doktor Kukalo (zbirka Mali detektivi, 1 knjiga)
  • Jasna MARKUŠ: Žiga, kisla kumarica/ Štiri afne …/ Čiruli za Sarino srečo/Strašni Luka in … (zbirka, 1 knjiga)
  • Vivian FRENCH: Klub Tiara (zbirka, 1 knjiga)
  • Knjiga iz zbirke ČAROBNA HIŠICA NA DREVESU ali iz zbirke ZALIV DINOZAVROV

Knjiga po izbiri – v dogovoru z učiteljico ali knjižničarjem

5. razred

Seznam A - obvezno branje

  • Sebastijan Pregelj: Deček Brin na domačem kolišču, zgodbe s konca kamene dobe (1. del)
  • TRISTO NARODNIH: Dekle je po vodo šla, Jager pa jaga, Kmetič veselo na svetu živi, Ko pomlad cvetoča pride, Marko skače, Moj očka ima konjička dva, Po Koroškem po Kranjskem, Sijaj, sijaj sončece, Z zakrivljeno palico v roki (3 na pamet).

Seznam B

  • Tuutiki Tolonen: Pošastna varuška (ali nadaljevanje Pošastno podzemlje)
  • Edvard Uspenski: Stric Fjodor, pes in maček
  • Frida Nilsson: Jaz in gorila
  • Milena Baisch: Anton pod vodo
  • Tadej Golob: Kam je izginila Brina?
  • Gerit Kopietz: Skrivnostna žoga/Skrivnost na internetu
  • Marian Broderick: Čarovnica v gozdu
  • Toon Tellegen: Sredi noči (kratke zgodbe)
  • Chriss Riddell: Otilija (1 knjiga iz zbirke)
  • Sebastijan Pregelj: Duh Babujan in prijatelji
  • Agustin Fernandez Paz: Ime mi je Skywalker
  • Cressida Cowell: Kako postati gusar/Učimo se zmajščine
  • Lauren Child: Absolutno jaz, Clarice Bean/Clarice Bean – težavno črkovanje
  • Christine Nöstlinger: Pavli Puding nepridipravom meša štrene
  • Luis Sepulveda. Zgodba o mačku, ki je naučil galebko leteti
  • Janja Vidmar: Junaki petega razreda/Nimaš pojma/Leteči krožnik na našem vrtu
  • Gaja Kos: Junaki z ladje Argo
  • Aksinja Kermauner: Modrost starodavnega anka
  • Nataša Konc-Lorenzutti: Kakšno drevo zraste iz mačka
  • Josip Vandot: Kekec nad samotnim breznom
  • Astrid Lindgren: Pika Nogavička –   Milne: Medved Pu               --  Spyri: Heidi/Otroci planin
  • Roald Dahl: Čarovnice/VDV/Jakec in breskev velikanka
  • Margaret Ryan: Srhljive skrivnosti gospodične kralj (zbirka Nenavadna ulica)
  • Andrej Rozman Roza: Čofli/Skrivnost špurkov
  • Žiga X. Gombač: Živa in … (1 knjiga iz zbirke) ali: Primer gala matrice … /Tisa reši svet ali kako deluje radio
  • Eoin Cofler: Knjižničarka Mrcina / Vilijeve težave
  • Lenore Look: Alvin Ho – alergičen na punce, šolo in druge strašljive grozote
  • Herge: Tintin (1 knjiga iz zbirke)
  • Dim Zupan: Tri zvezdice … /Tri spoznanja … /Tri noči Drekca Pekca in Pukca Smukca/Modri kamen modrosti
  • David Walliams: Babica barabica/Zlobna zobarka/Tiranska teta/ Mišburger
  • Rene Gosciny: Nikec (1 knjiga iz zbirke)
  • Michael Lawrence: Prigode Žverka Skokca (Poltergos/Pita z glistami)
  • Megan McDonald: Judy Moody (1 kniga iz zbirke)
  • Isabele Abedi: Lola (1 knjiga iz zbirke)
  • Beatrice Masini: V ritmu plesa/Kakšna osebnost! (zbirka Rožnati copatki)
  • Clive Dickinson / Steve Barlow: Izgubljeni dnevnik … (1 knjiga iz zbirke)
  • Knjiga iz zbirke PET PRIJATELJEV ali 4 ½ PRIJATELJI
  • Knjiga iz zbirke VRAŽJA NOGOMETNA DRUŠČINA
  • Lincoln Peirce: Super Nik (1 knjiga iz zbirke)
  • Jim Smith: Samo Zguba (1 knjiga iz zbirke)
  • Enid Blyrton: Nagajivka Nika v šoli / Nagajivka Nika je nazaj

KNJIGA PO IZBIRI – po dogovoru z učiteljico ali s knjižničarjem

Pravila bralne značke - 3. razred

Preberi:

Za bralno značko prebereš vsaj štiri knjige in eno knjigo s pesmicami. Izbereš jih sam, s pomočjo spodnjega seznama. Knjige si lahko izbereš v šolski ali javni knjižnici. Čas za branje imaš do 2. aprila, ko praznujemo mednarodni dan knjig za otroke.

 Priporočilni seznam knjig za Finžgarjevo bralno značko

6. razred

Proza

  • James Patterson: Strašna šola
  • Enid Blyton: Skrivnih sedem (1 knjiga iz zbirke)
  • Guus Kuijer: Knjiga vseh stvari
  • K. Rowling: Harry Potter …
  • Maja Sitar: Hiša spominov
  • Uwe Timm: Dirkalni pujs Rudi Rilec
  • Russell Stannard: Čas in prostor strica Alberta/ Stric Albert in črne luknje
  • Tosca Menten: Mumija Dumi in zlati skarabej
  • Geraldine McCaughrean: Peter Pan v škrlatu
  • Maja von Vogel: Flora, preprosto magično (zbirka Čarobna dekleta)
  • Trina Wiebe: Max – filmski režiser
  • Reine De Pelseneer: Sponka
  • Joachim Friedrich: Cirkus Barone in papagajevo prekletstvo / Didi in šepetajoči konji
  • Tove Jansson: Čarodejev klobuk
  • Patrick Modiano: Katarina, mala balerina
  • Silvestra Rogelj Petrič: Bistrica Kalščica
  • David Walliams: Mihec milijarder/Dedkov veliki pobeg
  • Janja Vidmar: Sence poletja
  • Roald Dahl: Danny, prvak sveta
  • Tatjana Kokalj: Ukradena redovalnica / Kamen v žepu / Senca na balkonu
  • Branko Hofman: Ringo Star
  • Primož Suhodolčan: Maks pa Sanja
  • Alan Temperley: Čarodej iz Samarkanda
  • Knjiga iz zbirke NOVOHLAČNIKI
  • Andy Stanton: Gospod Gnilc … (1 knjiga iz zbirke)
  • Liz Pichon: Tomaž Golob (1 knjiga iz zbirke)
  • Roberto Santiago: Skrivnost spečih sodnikov (zbirka Nogometastični)

Poezija

  • Boris A. Novak: Kako rastejo stvari
  • Bina Štampe Žmavc: Živa hiša / Snežroža
  • Tone Pavček: Besede za sladkosnede / Majhen dober dan

7. razred

Proza

  • John R. R. Tolkien: Hobit /Drevo in list
  • Primož Suhodolčan: Ranta in košarkatorji
  • Daniella Carmi: Samir in Jonatan
  • Christine Nöstlinger: Tako in tako in sploh
  • Bono Bidari: Elvis Riboldi (1 knjiga iz zbirke)
  • Dim Zupan: Cake iz Zake
  • Henryk Sienkiewicz: V puščavi in goščavi
  • Gudrun Pausewang: Oblak
  • Andreas Steinhöfel: 2. knjiga: Riko, Oskar in kamnite tatvine /3. knjiga: Riko, Oskar in zlomljeno srce – nadaljevanji knjige Riko, Oskar in senčne prikazni
  • Annie M. G. Schmidt: Mija
  • Roald Dahl: Odvratne rime
  • Janja Vidmar: Klub besnih punc
  • Alison Bell: Zibby Payne in …
  • Godec Schmidt: Potovalnik
  • Ivan Sivec: Usodni pečat/Čarobna violina
  • Gaby Hauptmann: Kaja skuje zvit načrt/Kaja hoče na vrh
  • Ludvik Vogel: Troja
  • Erich Ballinger: Obračun na ledeniku
  • John Boyne: Nace gre od doma
  • Marjolijn Hof: Pravila treh / Majhna možnost (iz zbirke Zorenja)
  • Andreas Schlüter: Startni strel/Met čez ramo/Spodrsljaj (športne kriminalke – zbirka Pet asov)
  • Bogdan Novak: Temno srce
  • Dnevnik nabritega mulca (1 knjiga iz zbirke)
  • Zguba dnevnik (1 knjiga iz zbirke)
  • Meg Cabot: Princeskin dnevnik (ena knjiga iz zbirke)

Poezija

  • Primi pesmico za rep – mali cvetnik slovenske mladinske poezije
  • Niko Grafenauer: Kadar glava nad oblaki plava
  • Barbara Gregorič Gorenc: Navodila za randi
  • Tone Pavček: Deček gre za soncem
  • Bina Štampe Žmavc: Svilnate rime

8. razred

Proza

  • Ivan Sivec: Neverjetne počitnice (IN DRUGE KNJIGE IZ ZBIRKE SREČNA DRUŽINA)
  • Barry Jonsberg: Pesem, ki jo lahko slišim le jaz
  • Slavko Pregl: Spričevalo
  • Frank Cottrell Boyce: Milijoni
  • Christine Nöstlinger: Fant za zamenjavo
  • Blue Balliett: Kje je Vermeer?
  • Hilary McKay: Žafran/Indigo/Permanentno rožnata
  • Jean Severin: Olimpijsko sonce
  • Richard Scrimger: Nos z Jupitra
  • Sjoerd Kuyper: Hotel Veliki L
  • Jacqueline Wilson: Wiki, pogrešam te/Piškotek /Punce držijo skupaj/Najboljši prijateljici
  • Eoin Cofler: Seznam želja
  • Ursula K. Le Guin: Čarovnik iz Zemljemorja (ali nadaljevanja)
  • Brinx, Thomas: Same kokoši – razen Ruby
  • Anja Kömmerling: Sami petelini – razen Tima
  • Nejka Omahen: Silvija/Dež
  • Jana Frey: Velike zelene oči
  • Christamaria Fiedler: Primer: Buča/Primer: Špageti
  • Žiga X. Gombač: NK svoboda (iz zbirke Zorenja)
  • David Hill: Saj bo bolje! (iz zbirke Zorenja)
  • Karin Gündisch: Cosmin (iz zbirke Na robu)
  • Franz S. Sklenitzka: Črna knjiga skrivnosti (iz zbirke Knjigožer)
  • Hill: zbirka Baletni copatki
  • Feri Lainšček: Ajša Najša
  • Garth Nix: Sabriel
  • Cornelia Funke: Kralj tatov/Zmajev jezdec
  • Janja Vidmar: Superzvezda
  • Guus Kuijer: Ej, moje ime je Polleke!
  • Desa Muck: Blazno resno slavni (nova izdaja – 2013)
  • Douglas Adams: Štoparski vodnik po galaksiji (in nadaljevanjaJ)
  •  

Poezija

  • Niko Grafenauer: Skrivnosti
  • Ervin Fritz: Vrane
  • Boris A. Novak: Oblike sveta/Oblike srca

9. razred

Proza

  • Iz zbirke Zorenja:
    • Marie-Aude Murail: Simpl
    • Elaine Forrestal: Nekdo kot jaz
    • David Hill: Se vid’va, Simon!
    • Geraldine McCaughrean: Bela tema
    • Cvetka Sokolov: Vsak s svojega planeta
    • Eric Walters: 11. september … vse na tla pomeče
  • Rainbow Rowell: Eleanor & Park
  • Sherman Alexie: Absolutno resnični dnevnik Indijanca s polovičnim delovnim časom
  • Nika Matanović: Razred
  • Isabel Abedi: Isola
  • Jacqueline Wilson: Zaljubljene punce
  • Anne Fine: V devetih nebesih/Spretna Tulip
  • Karen Thompson Walker: Čas čudežev
  • Eric-Emmanuel Schmitt: Oskar in gospa v rožnatem
  • Ivan Sivec: Beli mušketir
  • Bogdan Novak: Pekel sredi raja
  • Tadej Golob: Zlati zob
  • Annabel Pitcher: Rdeče kot kečap
  • Isabel Allende: Mesto zveri (1. del)/ Kraljestvo zlatega zmaja (2. del)/ Pigmejski gozd (3. del)
  • Danila Žorž: Poskus
  • Mateja Blažič (Marget Belani): Obzidano mesto
  • Butcher: Srednja vohunska šola (zbirka – 1 knjiga)
  • Ron Bunney: Potoni ali splavaj
  • Neli Kodrič Filipić: Solze so za luzerje / Na drugi strani / Tita@boginja.smole.in.težav.si

                                           /Kaj ima ljubezen s tem

  • Kate McCaffrey: Uničimo jo!
  • Hortense Ullrich: Ne poljubljaj čarovnic
  • Michael Coleman: Čudakov boj (iz zbirke Na robu)
  • Alice Kuipers: Življenje na vratih hladilnika (iz zbirke Na robu)
  • Griselda Gifford: Skrivnostna reka
  • Pete Johnson: Potegavščina
  • Anthony Horowitz: Sokolov malteser
  • Goran Gluvić: Čudovita igra nogomet
  • Majda Koren: Župcin dnevnik
  • Janja Vidmar: Brez/Aknožer
  • Iz zbirke KNJIGOŽER:
    • Goran Gluvić: Fantje, žoga, punce
    • Marina Gask: Najlepši par                  
    • Matjaž Pikalo: Vrtnar na jezeru
    • Ivan Sivec: Prekletstvo zlata    

Poezija

  • Igor Saksida: Kla kla klasika
  • Vinko Möderndorfer: Pesmi in pesmičice
  • Saša Vegri: Naročje kamenčkov
  • Srečko Kosovel: Barž = kons
  • Andrej Rozman Roza: Izbrane rozine v akciji

 

Pravila bralne značke

Preberi štiri pripovedna dela in eno pesniško zbirko ali pet pripovednih del.

Ko prebereš knjigo, o knjigi ustno poročaj učiteljici.

Seznam je priporočilni, knjige s seznama lahko poljubno izbiraš.

Bralna značka se začne 17. septembra in se zaključi 23. aprila − na svetovni dan knjige.

 

Prijetno potovanje v svet domišljije vam želimo!

mentorice in knjižničar

 

(Skupno 1.881 obiskov, današnjih obiskov 3)
Dostopnost